Ütü Kireci Nasıl Temizlenir? Ütünün Kireci Nasıl Geçer?

Ütü kireci bazı pratik yöntemler kullanılarak kısa bir süre içerisinde temizlenebilir. Özellikle limon tuzu ve su kaynatılarak kireci kısa sürede sökebilir.

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Evin demirbaşı genellikle ütülerdir. Ütünün buharı ilk günkü gibi çıkmıyor ve yeterince ısınmıyor ise mutlaka dikkate alınmalıdır. Ütü bazı durumlarda kıyafetlerin üzerinde su lekeleri de bırakabilir. Ütüde meydana gelen tüm bu hatalar genellikle ütüde yoğun miktarda kireç biriktiğini gösterir.

Ütüde oluşan kirecin sebebi kullanılan sudaki kireç yoğunluğudur. O nedenle ütüde kireç birikmemesi için kireç oranı düşük olan sular kullanılmalıdır. Ayrıca ütüdeki kireci temizlemek için doğru yöntemler kullanılmalıdır. Ütüye konulacak olan suyun içerisine limon tuzu konularak iyice kaynatılır. Kaynatılan su ütü haznesine eklenir. Sonrasında ütü çalıştırılır. Bu sayede kısa sürede ütüde biriken kireç de yok olacaktır.

Ütünün Kireci Nasıl Geçer?

Ütüde biriken kirecin geçmesini sağlamak için bazı pratik yöntemler kullanılmalıdır. Özellikle eşit oranda su ve beyaz sirke karıştırılmalı. Bu karışım ütünün su haznesine doldurulmalıdır. Sonrasında ise ütü çalıştırılıp bir süre bekletilmelidir.

Karışım döküldükten sonra ütünün de kireci geçmiş olacak. Ütünün buhar delikleri kireç nedeniyle tıkanmış olabilir. Pamuklu kulak çubuklarına beyaz sirke konularak çubuklar ile ütünün delikleri temizlenir. Sirke ütüdeki kireci geçiren mucize maddelerden bir tanesidir. O nedenle ütüde kireçlenme ortaya çıktığında doğru yöntemler ile ütüdeki kireçler temizlenmelidir.

Ütüdeki Kireç Nasıl Önlenir?

Ütüde oluşan kireci önlemek için doğru metotların kullanılması gerekir. Ütü kullanma talimatlarına uygun olarak çalıştırılmalıdır. Özellikle ütü alınırken marka görevlisinin uyarıları da dikkatli bir şekilde dinlenmelidir. Ayrıca musluk suyu yerine içme suyu kullanmak da ütünün ömrünü uzatır. Musluk sularında kireç oranı yüksek olduğu için ütü yaparken ütünün içerisine mutlaka içme suyu konulmalıdır. Doğru kullanım ütünün genellikle ömrünü uzatır.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet