Vedi Nedir, Neden Gelir? Vedi Gelmesi Gusül Gerektirir Mi?

Özellikle karşı cinsi düşünmek ya da bel soğukluğu ile beraber yük taşıma gibi birçok farklı sebepten dolayı uzuvdan sıvı gelebilmektedir. Böyle durumlarda gusül abdesti alıp almamak merak edilen ve önemli konular içerisinde yer alıyor.

Vedi Nedir?

Küçük abdest sonrası gelen kokusuz, beyazımsı, bulanık ve yapışkan yapıya vedi denmektedir. Özellikle farklı sebeplerden dolayı gün içerisinde küçük miktarlarda gelebilen bir sıvı olarak da ifade etmek mümkündür.

Vedi Neden Gelir?

Daha çok küçük abdesti yaptıktan sonra uzuvdan vedi gelmektedir. Bu genel olarak beyazımsı bir görüntüye sahip, aynı zamanda kokusuz bir sıvıdır. Tabii bel soğukluğu ya da yük taşıma ile karşı cinsi düşünmek gibi durumlar karşısında da gelmektedir. Ancak daha çok küçük abdestin ardında gelen yapışkan ve bulanık bir sıvı olarak ifade etmek mümkündür.

Vedi Gelmesi Gusül Gerektirir mi?

Bu konuda en merak edilen unsurlarda içerisinde vedi gelmesinin gusül gerektirip gerektirmediğidir. Eğer böyle bir şey varsa hemen abdest almak isteyen birçok kişi, internet üzerinden bilgi almaya çalışmaktadır. Ancak vedi için herhangi bir gusül abdesti almaya gerek yoktur.

Çünkü vedi sadece abdesti bozar. Birine bakmak ya da şehvetli birini düşünmek ve ona dokunmak gibi durumlarda gelirse, işte o zaman gusül abdesti gerekmektedir. Kokusuz ve saydam bir görüntüye sahip, yapışkan bir sıvı olarak gelen vedi için gusül abdesti almaya gerek yoktur. Zira küçük abdestten sonra gün içerisinde sık gelen bir durum olarak öne çıkar.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet