Yaşar Kemal Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Edebi Kişiliği

Yaşar Kemal’in tam adı Kemal Sadık Gökçeli’dir. Yaşar Kemal aynı zamanda senarist ve aktivisttir.

Yaşar Kemal Kimdir?

Yaşar Kemal Osmaniye’de dünyaya gelmiştir. Türk edebiyatının en önemli yazarları arasında yer almaktadır. Öykü yazarı ve aynı zamanda romancıdır. Yaşar Kemal’ın tam adı Kemal Sadık Gökçeli olup takma ad olarak Yaşar Kemal’i kullanmaktadır. Yaşar Kemal Abidin Dino’dan etkilenerek eserlerini yazmıştır.

Yaşar Kemal Hayatı

Yaşar Kemal 6 Ekim 1923 yılında Osmaniye’nin Hemite ilçesinde dünyaya gelmiştir. Yaşar Kemal henüz 16 yaşında iken edebiyata ilgi duymuştur. Yaşar Kemal ilk şiirini 1939 yılında yayınlamıştır. Yazmış olduğu şiir ise Seyhan Görüşler adlı bir Adana dergisinde yayınlanmıştır. Yaşar Kemal ortaokul eğitiminde folklör eğitimi almıştır.

Folklör eğitimi alarak başarılı bir eğitim hayatı geçirmiştir. Ortaokuldan ayrıldıktan sonra Kayseri’de askerliğini yapmıştır. 1943 yılında eserlerini yazmaya başlayan Yaşar Kemal 2015 yılına kadar eserlerini yazmaya devam etmiştir. İlk olarak 1952 yılında Thilda Serrero ile dünya evine girmiş bu evliliği 2001 yılına kadar sürmüştür. Daha sonra Ayşe Semiha Balaban ile 2002 yılında dünya evine girmiştir.

Yaşar Kemal 2015 yılında İstanbul’da 91 yaşında vefat etmiştir. Naaşı İstanbul’da yer almaktadır.

Yaşar Kemal Eserleri
– İnce Memed
– Teneke
– Peri Bacaları
– Bir Bulut Kaynıyor
– İnce Memed II
– Orta Direk
– Sarı Sıcak
– Bütün Hikayeler
– Allahın Askerleri
– Bu Diyar Baştan Başa
– Ağıtlar
– Yılanı Öldürseler
– Kuşlar Da Gitti
– Deniz Küstü
– Kanın Sesi
– İnce Memed III
– Karıncanın İçtiği Su
– Kanın Sesi
– Kale Kapısı

Yaşar Kemal Edebi Kişiliği

Cumhuriyet dönemi yazarlarından bir tanesidir. Özellikle hikaye ve röportaj alanında yazmış olduğu eserleri ile bilinmektedir. Anadolu insanın bütün zenginliklerini ortaya koymuştur. Yaşar Kemal aynı zamanda efsanelerden ve destanlardan da bahsetmiştir. Tam olarak 39 dilde yayınlanmış olan eserlere sahiptir. Dünya edebiyatında da önemli eserlere imza atmıştır.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet