Yüz yüze eğitimde hedef eylül

AYSEL BOZAN YILMAZ – Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde düzenlenen “Telafide Ben De Varım” tanıtım programı kapsamında gazetecilerle bir araya geldi. Toplantıda, Ulusal Destekleme Programı’yla (UDEP) Türkiye’deki tüm çocukların destekleneceğini, bu desteğin gelecek 1,5 yıla yayılarak yapılacağını kaydeden Selçuk, desteğin esas amacının, “Çocukların bütünsel gelişiminde muhtemel eksiklikler nelerdir? Bunların tamamlanması ve geliştirilmesi için neler yapılabilir?” sorularına yanıt aramak olduğunu aktardı. Bakan Selçuk’un konuşmasından satır başları şöyle:

– Akademik, sosyal-duygusal, ve fiziksel olmak üzere 3 eksiklik var. Bir çocuğu hayatta tutan şey, onun kimliği, kişiliğidir, bundan dolayı çocukların kimlik ve kişilik inşasına dikkat etmeli, sosyal, duygusal, fiziksel ihtiyaçlarını öncelikle ele almalıyız. Bu yüzden hep şunu söylüyoruz: Akademik eksiklikler giderilir ama sosyal duygusal eksiklikler gerçekten çok büyük bir uzmanlık alanı ve uzun süre istiyor. Bunların telafisi gün geçtikçe zorlaşıyor.

– Akademik eksiklikler konusunda Talim Terbiye Başkanlığı kritik kazanımları çıkardı. Çocuk 5. sınıftaki bir matematik kazanımını anlamadıysa 7. sınıfı da 11. sınıfı da yapamaz, çünkü hepsi birbirine bağlı. Aşamalı öğrenme dediğimiz konularda kritik kazanımlar çok önemli. Bunların hepsini her sınıf için çıkardık.

– İhtiyaç gruplarına 2 Temmuz’a kadar akademik destek verilebilecek. Yaz boyunca sosyal, duygusal ve fiziksel etkinliklere ağırlık verilecek; isteyenler için okullar açık tutulacak. Mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olduğu bölgelerde açık hava okulları oluşturulacak.

– Gençlik ve Spor Bakanlığı, belediyeler gibi kurum ve kuruluşlar UDEP için destek verecek.

– Öğrenciler için Temel Bilim Kampları, İngilizce Okuma ve Drama Kursları, Açık Hava Tiyatroları, Masal Okulları gibi etkinlikler düzenlenecek. Her ilçe, hangi yetkinliklere hangi tarihlerde yer vereceğini bir liste halinde yayınlayacak. Öğrenci kendi okulunun dışındaki bir il ve ilçedeki etkinliklere de katılabilecek.

– Sosyo-ekonomik açıdan en düşük 110 ilçedeki 2,5 milyon öğrenci için daha kapsamlı bir akademik ve sosyal-duygusal destekleme süreci planlanmakta.

Aşılar bu ay tamamlanıyor

Bakan Selçuk, gazetecilerin sorularını da cevapladı.“Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak? Tüm öğretmenlerin aşılanması yetişecek mi?” yönündeki soru üzerine şunları söyledi: “Aşı konusunun yeni eğitim yılına kalması söz konusu bile değil. Bu ayın içinde tamamlanmış olur. Şu ana kadar 813 bin öğretmenimizin işlemi hallolmuş oldu. Okulların eylül başında açılmasını istiyoruz. Niyetimiz her zaman açmaktan yana. Riski gördüğümüzde de kapatırız.”

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet